STM32L431RCI6 32 Bit ARM Cortex M4 Microcontroller Integrated Flash SRAM
Shenzhen Sai Collie Technology Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : STMicroelectronics
Model Number : STM32L431RCI6
Place of Origin : original
MOQ : 1
Price : Negotiable
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 999999
Delivery Time : 1-3 days
Packaging Details : standard
Product Status : Active
Core Processor : ARM® Cortex®-M4
Core Size : 32-Bit Single-Core
Speed : 80MHz
Connectivity : CANbus, I²C, IrDA, LINbus, MMC/SD, QSPI, SAI, SPI, SWPMI, UART/USART
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, DMA, PWM, WDT
PN : STM32L431RCI6
Contact Now
STM32L431RCI6 32-Bit ARM Cortex-M4 Microcontroller with Integrated Flash and SRAM
Product: STM32L431RCI6 Microcontroller Unit
Features:
• 32-bit Arm Cortex-M4 core with DSP and FPU
• Memory: Up to 256 KB Flash and 64 KB SRAM
• Power supply: 2.0 to 3.6V
• Clock: 32 MHz HSI
• 12-bit ADC: Up to 16 channels
• 12-bit DAC: 2 channels
• Communication interfaces: Up to 5 USARTs, 2 I2Cs, 2 SPIs, 2 CANs
• Other peripherals: 4 timers, 2 watchdogs, 4 UARTs, 1 RTC
• Operating temperature: -40°C to 85°C