Shenzhen Sai Collie Technology Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : Winbond
Model Number : W25X40CLSSIG
Place of Origin : original
MOQ : 1
Price : Negotiable
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 999999
Delivery Time : 1-3 days
Packaging Details : standard
Memory Type : Volatile
Memory Size : 4Mbit
Memory Organization : 512K x 8
Clock Frequency : 104 MHz
Voltage - Supply : 2.3V ~ 3.6V
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Contact Now
Memory Type
Non-Volatile
Memory Format
Technology
FLASH
Memory Size
Memory Organization
512K x 8
Memory Interface
SPI
Clock Frequency
104 MHz
Write Cycle Time - Word, Page
800µs
Voltage - Supply
2.3V ~ 3.6V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Package / Case
Supplier Device Package
8-SOIC
Product Listing:
Winbond W25X40CLSSIG 8-SOIC Flash Memory Chips
Features:
• Capacity: 4Mb (512K x 8)
• Standard Serial Peripheral Interface (SPI)
• Supports Dual/Quad SPI
• Low Power Consumption
• 2.7V to 3.6V Supply Voltage
• Fast Read Access Time: 40MHz