Power Management IC VN540SPTR-E 10-PowerSO Package Low Standby Current Low Quiescent Current
Shenzhen Sai Collie Technology Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : STMicroelectronics
Model Number : VN540SPTR-E
Place of Origin : Multi-origin
MOQ : 1
Price : Negotiable
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 999999
Delivery Time : 1-7days
Packaging Details : Standard
Product Type : MCU Microcontroller Unit
Manufacturer : STMicroelectronics
Manufacturer Product Number : VN540SPTR-E
Description : IC PWR DRIVER 1:1 PWRSO10
Manufacturer Standard Lead Time : 1-7days
Detailed Description : Power Switch/Driver 1:1 2.8A 10-PowerSO
Contact Now
VN540SPTR-E Power Management IC
Product Features:
• Output Current: 540mA
• Output Voltage: 5V
• Operating Temperature: -40°C to 85°C
• Overload Protection
• Short Circuit Protection
• Low Input Voltage
• High Efficiency
• Low Ripple Noise
• RoHS Compliant
• ESD Protection
Application:
• LED lighting
• Automotive
• Industrial
• Home Appliances
• Power Supplies
Product Status
Active
Switch Type
Number of Outputs
1
Ratio - Input:Output
Output Configuration
High Side
Output Type
Interface
On/Off
Voltage - Load
10V ~ 36V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
Not Required
Current - Output (Max)
2.8A
Rds On (Typ)
50mOhm (Max)
Input Type
Non-Inverting
Features
Status Flag
Fault Protection
Current Limiting (Fixed), Over Temperature
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C (TJ)