TPS61097A-33DBVR PMIC Chip High Efficiency DC-DC Converter Package Case SC-74A
Shenzhen Sai Collie Technology Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : Texas Instruments
Model Number : TPS61097A-33DBVR
Place of Origin : Multi-origin
MOQ : 1
Price : Negotiable
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 999999
Delivery Time : 1-7days
Packaging Details : Standard
Product Type : Power Management ICs
Manufacturer : Texas Instruments
Manufacturer Product Number : TPS61097A-33DBVR
Desc6ription : IC REG BOOST 3.3V 200MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time : 1-7days
Detailed Description : Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 200mA (Switch) SC-74A, SOT-753
Contact Now
TPS61097A-33DBVR Power Management IC
Description:
The TPS61097A-33DBVR is a highly integrated power management IC designed to provide up to 3.3V of output power. It is designed to be a highly efficient and low noise solution for applications requiring small form factor solutions. It features high efficiency, low quiescent current, low noise, and low ripple.
Features:
• Output Voltage: 3.3V
• Output Current: 0.5A
• Input Voltage Range: 2.3V to 5.5V
• Efficiency: Up to 95%
• Output Ripple Voltage: <30mV
• Quiescent Current: <50µA
• Operating Temperature Range: -40°C to 85°C
• Package Type: SOT-23-6
Product Status
Active
Function
Step-Up
Output Configuration
Topology
Output Type
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
0.9V
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
Voltage - Output (Max)
Current - Output
Frequency - Switching
Synchronous Rectifier
Yes
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)