ACS730KLCTR-40AB-T Linear Hall Effect Current Sensor Transducer 8-SOIC Package
Shenzhen Sai Collie Technology Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : Allegro
Model Number : ACS730KLCTR-40AB-T
Place of Origin : original
MOQ : 1
Price : Negotiable
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 999999
Delivery Time : 1-3 days
Packaging Details : standard
Memory Typeor : Hall Effect, Open Loop
Current - Sensing : 40A
Sensitivity : 50mV/A
Frequency : 1MHz
Linearity : ±0.75%
Voltage - Supply : 4.5V ~ 5.5V
Contact Now
For Measuring
AC/DC
Sensor Type
Current - Sensing
Number of Channels
1
Output
Ratiometric, Voltage
Sensitivity
50mV/A
Frequency
1MHz
Linearity
±0.75%
Accuracy
±3%
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Response Time
700ns
Current - Supply (Max)
25mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Polarization
Bidirectional
Mounting Type
Package / Case
Supplier Device Package
8-SOIC
Product Listing:
Allegro MicroSystems ACS730KLCTR-40AB-T Hall Effect-Based Linear Current Sensor, 8-SOIC Package.
Features:
• Wide Operating Supply Voltage Range: 3.5 V to 5.5 V
• High Accuracy: ±1.5% (max)
• Low Quiescent Current: 1 mA (typ)
• Low Temperature Coefficient: 8 ppm/°C (max)
• Low Offset Voltage: 10 mV (max)
• Low Noise Level: 0.5% (max)
• Low Output Impedance: 1 Ω (max)