ACS71240LLCBTR-030B3 Current Sensor Transduce Surface Mount Package for High Accuracy Measurement
Shenzhen Sai Collie Technology Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : Allegro MicroSystems
Model Number : ACS71240LLCBTR-030B3
Place of Origin : original
MOQ : 1
Price : Negotiable
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 999999
Delivery Time : 1-3 days
Packaging Details : standard
Memory Typeor : Hall Effect, Open Loop
Current - Sensing : 30A
Sensitivity : 44mV/A
Frequency : 120kHz
Linearity : ±1%
Voltage - Supply : 3V ~ 3.6V
Contact Now
For Measuring
AC/DC
Sensor Type
Current - Sensing
Number of Channels
1
Output
Voltage
Sensitivity
44mV/A
Frequency
120kHz
Linearity
±1%
Accuracy
±6%
Voltage - Supply
3V ~ 3.6V
Response Time
4µs
Current - Supply (Max)
12mA
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TA)
Polarization
Bidirectional
Mounting Type
Package / Case
Product Listing:
Allegro MicroSystems ACS71240LLCBTR-030B3 Hall Effect-Based Linear Current Sensor IC
Features:
-Surface Mount package
-3.3V to 5.5V supply voltage range
-Integrated 2.5V bandgap reference
-On-chip 12-bit ADC
-Programmable overcurrent protection
-Programmable current range
-Operating temperature range of -40°C to +85°C