ACS758LCB-050U-PFF-T 5-CB Module Hall Effect-Based Linear Current Sensor Transducer
Shenzhen Sai Collie Technology Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : Allegro MicroSystems
Model Number : ACS758LCB-050U-PFF-T
Place of Origin : original
MOQ : 1
Price : Negotiable
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 999999
Delivery Time : 1-3 days
Packaging Details : standard
Memory Typeor : Hall Effect, Open Loop
Current - Sensing : 50A
Sensitivity : 60mV/A
Frequency : DC ~ 120kHz
Linearity : ±1%
Voltage - Supply : 3V ~ 5.5V
Contact Now
Sensor Type
Current - Sensing
Number of Channels
1
Output
Ratiometric, Voltage
Sensitivity
60mV/A
Frequency
DC ~ 120kHz
Linearity
±1%
Accuracy
±2%
Voltage - Supply
3V ~ 5.5V
Response Time
4µs
Current - Supply (Max)
13.5mA
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Polarization
Unidirectional
Mounting Type
Package / Case
Supplier Device Package
5-CB Module
Product Name: ACS758LCB-050U-PFF-T Sensors Transducers
Manufacturer: Allegro MicroSystems
Package: 5-CB Module
Parameters:
• Current Sensing Range: ±50A
• Output Voltage Range: 0 to 5V
• Bandwidth: 100 kHz
• Operating Temperature Range: -40°C to +125°C
• Open Loop Voltage Gain: 750 V/V
• Linearity: 0.3%
• Offset Voltage: 0.2V
• Accuracy: ±1.5%
• Response Time: 0.2µs
• ESD Protection: 8 kV HBM, 4 kV CDM