ACS718KMATR-10B-T Hall Effect-Based Linear Current Sensor IC 16-SOIC Package
Shenzhen Sai Collie Technology Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : Allegro MicroSystems
Model Number : ACS718KMATR-10B-T
Place of Origin : original
MOQ : 1
Price : Negotiable
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 999999
Delivery Time : 1-3 days
Packaging Details : standard
Memory Typeor : Hall Effect, Differential
Current - Sensing : 10A
Sensitivity : 200mv/A
Frequency : 40kHz
Linearity : ±1%
Voltage - Supply : 5V
Contact Now
For Measuring
AC/DC
Sensor Type
Current - Sensing
Number of Channels
1
Output
Ratiometric, Voltage
Sensitivity
200mv/A
Frequency
40kHz
Linearity
±1%
Accuracy
±2%
Voltage - Supply
5V
Response Time
13µs
Current - Supply (Max)
9mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Polarization
Bidirectional
Mounting Type
Package / Case
Supplier Device Package
16-SOIC
Product Listing:
Allegro MicroSystems ACS718KMATR-10B-T Hall Effect Current Sensor, 16-SOIC Package
Features:
- Measuring range: ±5 A, ±20 A, ±30 A, and ±50 A
- Accuracy: ±0.5% of measured value
- Output voltage: 0.2 V/A
- Response time: 0.5 µs
- Operating temperature: -40°C to +85°C
- Supply voltage: 4.5 V to 5.5 V
- ESD protection: 8 kV